DENİZ KABUKLARI (Deniz Minaresi) (Patellogastropoda)…

   
  

                       

 
Patellogastropoda, karından bacaklılar sınıfında bulunan ve basık konik biçimli kabukları olan yumuşakçalardan meydana gelen takımın adı. Gelgit olaylarının görüldüğü bölgelerde, yüksek noktalardan, okyanusların kıyılarında bulunan kayaların olduğu yerlerde yaşayabilirler. Patellogastropoda türleri genelde kayaların üzerine yapışmış biçimde dururlar ve kayanın yüzeyinde birer tümseği andırırlar. Kendilerini kayalara sümüksü sıvılarını salgılayarak ayak görevi gören kaslarıyla yapıştırırlar. Bu, Patellogastropoda türlerini güçlü dalgalar ile çarpıştıklarında savrulmaktan korur. Beslenme öğelerini kayaların üstünde bulunan algler oluşturur. Alglerin liflerini radula adı verilen özel dişsi organlarıyla kazıyarak yerler. Solucanlarınkine benzer biçimde vücutlarını dalgalandırarak hareket eder ve yer değiştirebilirler.
 
Çoğu Patellogastropoda türleri 8 cm’den küçük bir boyuta sahiptir. Ancak bunların içinde Batı Meksika Patellogastropodası 20 cm’ye büyüyebilir. Hawaii’de Patellogastropoda, opihi adı ile anılır ve yiyecek olarak tüketilir. Bir Patellogastropoda türünden olan hayvan uzun süre yaşayabilir. Ortalama 10 yıl yaşam sürebilen Patellogastropoda türlerinin bazıları 20 yıl kadar yaşayabildiği bilinmektedir. Günümüzde Patellogastropoda türlerinin kayalara yapışabilmek için vücutlarından salgıladıkları sıvının kansere ilaç olup olamayacağı araştırılmaktdır.
 
Deniz Kabukları tüm denizlerin sahillerinde bulunan eskiden içinde bir canlı yaşayan, o canlı içinden çıktığında dalganın kuvvetiyle kıyıya vuran küçük veya büyük kabuklardır.
 
Deniz kabuğu koleksiyonculuğu özellikle Amerika’da yaygın. Birçok kulüp ve dernek bu dalda faaliyet gösteriyor. İnternet yoluyla yapılan açık artırmalarda 40 dolardan 3500 dolara kadar değişen fiyatlarla alım satımı yapılan deniz kabukları, artık bir hobi. Türkiye’de de dünya denizlerinden toplanan çeşitli kabuklara koleksiyonunda yer veren meraklılarla bu hobi yaygınlaşıyor. Kabuk koleksiyonerlerinden birisi de Fikret Özer. Deniz kabuğu merakının yıllar önce Bodrum Kalesi önündeki bir satıcıdan aldığı ‘Tridacna Squamosa’ türü bir kabukla başladığını belirten Özer, altı yıldır topladığı deniz kabukları ile bugün 3 bin türün üzerinde parçaya sahip bir koleksiyoner.
 
Deniz kabuğu hobisini giderek bir iş haline getiren Oğuz Oral da Türkiye’de profesyonel anlamda deniz kabuğu ticareti yapan önemli bir isim.
İşi gereği deniz ve denizcilikle sıkı bir bağ içinde bulunan Gültekin Genç de nesli tükenen deniz kabuklarının da içinde bulunduğu 2 binin üzerinde parçadan oluşan koleksiyonu ile bu işin tanınmış meraklılarından biri. Kısacası, deniz kabukları binbir renk, desen ve şekliyle bambaşka bir dünya. Yıllardır deniz kabuklarıyla haşır neşir olan Profesör Nihat Tarlan, bu konuda yazdığı bir makalede bu rengârenk dünyayı anlatırken, "Napolide Mercelline sahillerinde deniz hayvanlarının kabuklarından yapılmış biblolar satılır. Bu sergilerden birinde gördüğüm bir manzara karşısında hayrete düştüm. Bu bir deniz canlısının kabuğu idi. Benim diyen bir ressamın yapamayacağı kadar renkli, parlak bir tablo karşısındaydım.Yeşil rengin her tonundan sedefin içindeki dalgaların baygın beyazlığına kadar bin bir rengin yaldızlı pırıltılarına bürünmüş bir tablo… Bu renkler öyle bir âhenk içinde şekilleniyordu ki, hayran oldum.Bu canlının adının daha sonra Patella olduğunu öğrendim" diyor.
 
Gerçekten de, gözümüzün önündeki ile yetinmeden kendi ruhumuz dahil, her şeyin derinliklerinde neler olduğunu araştırmak gerek. Bunu başarabilirsek, dünyada hiç görmediğimiz bambaşka güzelliklerin bulunduğunu da fark edeceğiz.
 
 
 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s